Teorie: Blood Sweat & Tears (ČÁST 1.)

16. october 2016 at 18:14 | Chia. |  k-pop teorie


Zdravím! Kvůli této teorii jsem musela klip vidět asi 50x (fakt, nekecám). Musela jsem si to někde stopnout, abych si mohla prohlédnout okolní prostředí. Knížku Demian jsem prolistovala několikrát, tak doufám, že to bude stát za to. Zase všechno bude doplněné o úryvky z knížky, jelikož si myslím, že je to o mnohem lepší, než abych vám to musela podrobně vysvětlovat. I tak budu ráda za sdílení a nějaké ty komentáře. Přeci jenom tato teorie nemusí být kompletní (každou dosavadní teorii upravuji, přidávám další věci, protože se může stát, že jsem nějakou věc přehlédla).


JEN CHCI UPOZORNIT, ŽE ČLÁNEK JE DLOUHÝ!


Na začátku kluci přichází do muzea. Zaujmou jakési pozice (tak jak byli spárování v 'Wings' short filmu). Je tam spousta věcí okolo, které nás zatím nemusí zajímat. Jungkook & RM čtou knihu (nejspíše Demian od Hermana Hesse), V & J-Hope si prohlíží sochu. Ta by měla být jedna ze "Four Season Statue" v překladu "Alegorie ročních období" bohužel však nemůžu určit jaká socha to je. (Asi alegorie podzimu nebo léta)

{V pozadí nalezneme i další sochy, či sousoší; např. Perseuse s hlavou Medúzy, Venus accroupie, atd.}

Nejvíce nás v klipu/v této scéně zaujme obraz, na který se Jin začne dívat. Upřeně ho pozoruje. Jedná se o obraz "The Fall of the Rebel Angels" neboli v překladu "Pád Andělů", či "Andělská vzpoura" od vlámského malíře Pietera Bruegela staršího. Obraz byl namalován v roce 1562

Wikipedia:
Obraz známý také pod názvem Andělská vzpoura. Pieter Brueghel starší byl pro svoje některé motivy plné ponurých vizí považován současníky za nástupce Hieronyma Bosche. Tento obraz zachycuje souboj andělů s démony v podobě různých fantaskních zvířat, ještě a jiných prapodivných stvoření. Tato stvoření představují anděly, kteří se postavili Bohu. Ve středu obrazu velí útoku Archanděl Gabriel se štítem ozdobeným křížem.

V pozadí scény v muzeu hraje klasická hudba "Mass in B Minor" od Bacha.(Scéna s Jinem)

V klipu de objeví další scéna, kde se opět nacházají všichni členové BTS. Jedná se také o scénu, jež byla použita do teaseru celého music videa.

V pozadí můžeme vidět další obraz. Tentokrát však "The Lament for Icarus" od Herberta Jamese Drapera. Nikde jsem nemohla najít překlad tohoto názvu. Na obraze se vyskytuje mrtvý Íkaros obklopený nymfamy.

Kdo je to Íkaros?
Íkaros je postava z řecké mytologie. Společně se svým otcem byl uvězeněn na Krétě. Jeho otec Daidalos musel postavit královi Mínosovi labyrint, kde byl uvězněný Minotaur. Se svým otcem chtěli utéct zpátky do Athén. Jeho otec přišel s nápadem a vytvořil pro oba křídla z vosku a peří. Íkarovi dal několik rad. A hlavní z nich byla ta, že nemá létat příliš vysoko. Íkaros svého otce však neposlechl. Letěl výš a výš. Slunce zářilo na jeho křídla z vosku. Vosk se rozpustil a Íkaros spadl zpátky na zem, do vody. Otec svého syna našel a pohřbil ho na pobřeží.

Ve stejné místnosti se potom nachází i Jungkook. Kde prakticky následně "levituje".

Pistorius řekl Sinclairovi o Íkarosovi. (ukázku brzy doplním)


S Íkarosem je propojená i scéna s Taehyungem. Tae sedí na římse balkonu. V pozadí opět můžeme vidět nějakou malbu. Tentokrát se tam objevuje "Landscape with the fall of Icarus" opět od Pietera Brueghela. V pravém dolním rohu můžeme vidět topící ho se Íkarose. (Doporučuji si tento obraz vygooglit. Doopravdy na něm najdete Íkarose.)

V klipu můžeme vidět, jak si RM přidává/pije absint. Absint, též označovaný jako zelená víla je tvrdý alkoholický nápoj. Absint je halucinogenní. Pijáci absintu měli prý halucinace a byly na tom hůř, než normální alkoholici. V klipu nám Namjoon ukazuje, jak se absint připravuje. Absint byl velmi populární drogou pařízských spisovatelů v začátku 20. století. Všude kolem něj jsou knihy, obrazy, proto se může spekulovat o tom, že RM je valstně spisovatel v tomhle příběhu. (Také tu knihu předčítá, takže je to určitě možné).

Pozdějí můžeme vidět Kookieho jak konzumuje stejnou drogu (absint).


V Blood Sweat & Tears se zase objeví obraz ptáka, který nám znovu poukazuje na Demiana (short film; BEGIN a REFLECTION). Tady nám obraz, ale hoří.

úryvek z knihy:
Vzal jsem nový list a začal malovat, tentokrát ptáka ve znaku. Jak vlastně vypadal, jsem si už vlastně nevzpomínal, a leccos, jak jsem věděl, se na něm už nedalo rozeznat, protože ta věc byla stará a víckrát přetřená barvou. Pták na něčem stál nebo seděl, možná na nějaké květině či na koši nebo hnízdě, anebo i na koruně stromu. O to jsem se nestaral a začal tím, o čem jsem měl zřetelnou představu. Z nejasné příčiny jsem hned užil silných barev, ptačí hlava byla na mém listu zlatožlutá. Podle nálady jsem pak v malování pokračoval a za pár dní byl obraz hotov.
Vyšel z toho dravec s ostrou, smělou krahující hlavou. Polovinou těla vězel v tmavé zeměkouli, z níž se vyklubával jako z nějakého obrovského vějce, na pozadí modrého nebe. Čím déle jsem se na list díval, stále víc se mi zdálo, že je to ten barevný znak z mého snu.
Napsat Demianovi dopis bych byl nedokázal, i když bych byl věděl, kam. Ale v téže snové předtuše, s níž jsem tehdy dělal všechno, jsem se rozhodl, že mu ten obraz s krahujcem pošlu, at už ho dostane, nebo ne. Nic jsem nepřipsal, ani své jméno ne, pečlivě jsem ořezal okraje, koupil velkou papírovou obálku a na tu napsal přítelovu někdejší adresu. Pak jsem to odeslal.

úryvek z knihy:
Pohrával jsem si s tím papírkem, bezmyšlenkovitě jsem ho rozevřel a zjistil, že je tam napsáno jenom pár slov. Vrhl jsem na ně pohled, ulpěl na jednom slově, zhrozil jsem se a četl a srdce se mi přitom osudově stáhlo jakoby zasaženo ledovým mrazem: ,,Pták se klube z vejce. Vejce je svět. Kdo se chce zrodit, musí svět zničit. Pták odlétá k bohu. Jméno boha je Abraxas."Přichází na scénu Hoseok. V ruce drží šíp. Za ním můžeme vidět slavou sochu s názvem "Pieta" od Michalangela. Pieta je zobrazení Panny Marie na klíně s tělem Krista. Následně JHope šíp vystřelí. Znázornuje to, že ničí zlo, stejně jako Perseus (který zabil Medúzu), zřejmě. Sedí v "Roman Bath" / "Římské lázně". Toto místo bylo určeno pro konverzace, relaxaci, atd. Téměř to vypadá tak, jako by Hoseok s tama komunikoval s Taehyungem. Nebo nad něčím přemýšlí? Tak či tak šíp vystřelí na Vho.

UPDATE: Z intra "Boy Meets Evil" můžeme vidět, že Hoseok má vlastně jako by křídla. Čili může patřit na tu stranu dobrou. A Taehyung na konci už své křídla nemá, patří tedy z té špatné straně?

Je tu také scéna, která nám představuje/napodoboju poslední večeři. Zde se debatovalo o zprávě, kterou jim Kristus pověděl, jeden z nich ho zradil. Jin je tedy v tomto ohledu Ježíš, tím pádem musí být někdo z ostatních i Jidáš. (Teoreticky to bude V.)

Na stole jsou k jídlu jenom jablka. Toto bude už určitě narážka na Adama a Evu.

Příště si rozebereme klip až do konce.


• JEDNÁ SE O TŘETÍ NEJLÉPE HODNOCENÝ ČLÁNEK (NEDĚLE):


 

18 people judged this article.

Comments

1 magical-miracles magical-miracles | 16. october 2016 at 18:56 | React

Wow!

2 Kim Lula Kim Lula | Web | 17. october 2016 at 15:54 | React

Vzhledem k tomu, že já to viděla taky asi 50 krát a jediné, čeho jsem si všimla, je to, že je všechny nenávidím, mě čtení tohoto článku (i předešlých článků s teoriemi) velice fascinuje. Celkově jsem docela ignorant a všímám si úplně jiných věcí, než ostatní, takže mám teď dodatečně o zážitek víc.

3 Chia. Chia. | Web | 17. october 2016 at 16:29 | React

[2]: Tady je spíš potřeba (při vymýšlení teorií) mít nějaké znalosti o historii, hudbě a umění.
Jo poprvé, co jsem ten klip viděla, jsem nic nechápala a pouze plakala štěstím.

4 Kim Lula Kim Lula | Web | 17. october 2016 at 16:58 | React

[3]: Těch důvodů, pro které jsem u toho plakala já, asi ani nespočítám, haha. A no jo, já jsem tak jako na historii, hudbu a umění tak tupá, že škoda mluvit :D Naštěstí jsem nikdy nepotřebovala polemizovat nad tím, co bych asi měla vidět, ale užívám si to, co vidím :D Přesto si občas tyto teorie čtu ráda, vážně je to fascinující :)

5 SweetLesi SweetLesi | Email | 14. april 2017 at 8:42 | React

Tak po prečítaní tohto článku vidím veci inak....úžasne napísané ...:-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama